DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19 kwietnia 2020
1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas Dziś o godz. 17:00 z kościoła będzie transmisja Mszy świętej i koncertu wielkanocnego . Zachęcamy do włączenia parafialnego fb. Od poniedziałku do piątku o godz. 15.00 będzie Koronka przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 17:00 Różaniec prowadzony przez przedstawicieli wspólnot parafialnych o pokój i bezpieczeństwo dla światu i msza święta. Zapraszamy w twarzowych maseczkach i z dobrą intencją w sercach.
2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczniemy Tydzień Miłosierdzia. W imieniu obdarowanych w ramach akcji "Pomoc Seniorom" serdecznie dziękuję Caritas Diecezji Włocławskiej za wsparcie wielkanocną pomocą kilkudziesięciu samotnych parafian piotrkowskich.
3. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
i wieczorną Mszę Świętą o godz. 18:00. Maryja jest dla nas tronem miłosierdzia Bożego. Może więc skutecznie prosić swojego Syna o wszelkie owoce dzieła odkupienia dla nas.
4. W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się wstydzić wiary.
5. W tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Będziemy się modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało Chleba.
6. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny. Przyjmijcie błogosławieństwo Boże, aby trwać przy Panu Jezusie Chrystusie Zwycięzcy szatana, grzechu i śmierci.
Ogłoszenia parafialne na Niedzielę Wielkanocną — 12.04.2020 r.
- Rezurekcja o godz. 6:00 odbyła się w gronie księży i służby ołtarza. Miało miejsce błogosławieństwo w drzwiach kościoła i dalsze obrzędy liturgiczne przy ołtarzu w prezbiterium. Modliliśmy się za wszystkich Parafian życząc siły ducha, pokoju w sercach i potrzebnego zdrowia. Na pozostałe msze wielkanocne zapraszamy do kościoła zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych. Będzie możliwość prywatnej adoracji w godzinach od 14:00 do 17:00.
- W poniedziałek wielkanocny porządek mszy jak w każdą niedzielę. W ciągu dnia kościół jest otwarty dla osobistej modlitwy od godz. 14:00 do 17:00. Będziemy transmitować msze o godz. 10:30 i 17:00.
- Trwajmy na nowennie przed Niedzielą Miłosierdzia 19 kwietnia. Przez całą oktawę wielkanocną od godz. 15:00 do 18:00 będą adoracje przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Będzie można korzystać z sakramentu pokuty.
- Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty, dzięki którym udało się ubrać kościół na święta wielkanocne. Dziękujemy za pomóc w ubieraniu świątyni.
- Ksiądz Biskup Mering podjął decyzję o odwołaniu komunii zbiorowych w maju. Jeśli chodzi o inny termin komunii zbiorowych – trudno powiedzieć. Rodziców dzieci komunijnych zachęcamy do podjęcia decyzji o organizowaniu w maju komunii rodzinnych. Tzn. Na wybranej Mszy komunię przyjmuje jedno dziecko (obecni mogą być rodzice i rodzice chrzestni). Takie komunie mogą odbywać się w każdy dzień tygodnia. Inne informacje dotyczące pierwszej komunii będą podawane na Librus-ie.
- Miejmy nadzieję, że dzięki zachowaniu zarządzeń władz państwowych powoli będzie zanikać zagrożenie zarażenia się koronawirusem i po epidemii wrócimy do normalnego życia. Bądźmy cierpliwi i nie traćmy wiary.
Życzenia Wielkanocne
Niech Pan Jezus Zwycięzca szatana, grzechu i śmierci odnowi w naszych
sercach entuzjazm i radość wiary. Dawca nowego życia nie pozwoli zwyciężyć cywilizacji śmierci. Błogosławionych i bezpiecznych dni życzymy wszystkim Parafianom i Gościom.
Ksiądz Proboszcz i Księża Wikariusze
W dniu święta kapłanów
- ks. proboszcz Krzysztof Gąsiorowski
- ks. Sebastian Jankowski
- ks. Wiktor Ignaczak
w dniu Waszego Święta, dziękując za służbę Bogu i człowiekowi, za sakramenty nam udzielone, za ręce, które błogosławią i za głoszone słowa Prawdy ŻYCZYMY aby Boże Miłosierdzie promieniujące miłością i ufnością zawsze Wam przewodniczyło w posłudze duszpasterskiej, wszelkich darów Ducha Świętego, aby uśmiech zawsze był na Waszej twarzy, zdrowia
w codziennym życiu kapłańskim, życzliwości od Parafian i aby Zmartwychwstały Chrystus zawsze Wam błogosławił Szczęść Boże!
Życzą parafianie
NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 5 kwietnia 2020 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas.
- Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek
i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się
w misterium paschalne. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pomocą mediów, a także transmisji z naszego kościoła. - W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Liturgia tej Mszy Świętej
w naszym kościele bez udziału wiernych rozpocznie się o godz. 18:00. - W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00 bez udziału wiernych. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17:00.
- Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Kościół będzie otwarty dla osobistej modlitwy z zachowaniem wymogów sanitarnych. Będziemy dyżurować w konfesjonałach w kościele i kaplicy. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione przed śniadaniem wielkanocnym w domach chrześcijańskich rodzin.
- W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowana przez parafialnego fb. Rezurekcja i wszystkie msze wielkanocne, także w drugi dzień świąt będą transmitowane na fb parafialnym.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,
t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest
bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co
będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego
potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to
wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu
ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać
będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas
jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam
pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył
nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go
udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
KOMUNIKATY
1) W niedzielę zapraszamy do duchowego uczestnictwa w Mszach
Świętych transmitowanych w naszej parafii o godzinie 10.30,
12.00 i 17.00 oraz w Gorzkich Żalach o godzinie 16.30.
2) W środowych Mszach z Nowenną nie będą odprawiane
zamówione kolejne intencje za zmarłych z pogrzebów, tylko
intencje zamówione bezpośrednio w kancelarii – do odwołania.
3) Wstrzymana zostaje redakcja parafialnego tygodnika Głosu
Jakubowej Parafii – do odwołania.
4) Spowiedź w tygodniu: przed Mszą o 7.00 oraz od 15.00 do
17.00.
5) W odpust (3 kwietnia) Msze św. o godzinie 7.30, 9.00, 11.30
(suma odpustowa), 16.00 i o 18.00. Spowiedź pół godziny przed każdą
Mszą świętą oraz po południu od 15.00 do 18.00. Droga
krzyżowa tego dnia o 11.00 i o 16.45.
6) Przypominamy, że Msze św. wieczorowe od 1 kwietnia będą
sprawowane o godzinie 18.00.
7) Spowiedź w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę w godzinach: 9.00
– 12.00 i 15.00-18.00.
8) W Wielką Sobotę nie będzie błogosławieństwa pokarmów w
kościele ani na wioskach. Zachęcamy do błogosławieństwa
pokarmów w domach (może uczynić to matka lub ojciec –
modlitwę błogosławieństwa udostępnimy na stronie i na fcb w
przyszłym czasie). Woda święcona znajduje się w pojemniku
ustawionym w kruchcie kościoła – można z niej korzystać!
Bądź dobrym samarytaninem – oddaj krew!
Zachęcamy do takiej formy pomocy. Bądź dobrym samarytaninem, pomóż bliźniemu, możesz
uratować jego życie! Diecezja przyłącza się do tych apeli i zachęca wszystkich, którzy są
zdrowi, by skontaktowali się ze swoim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i
Krwiolecznictwa.
Trzeba dostosować się kilku zasad podawanych przez centra. Pamiętaj o monitorowaniu
komunikatów twojego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Niektóre z oddziałów pracują
w innych godzinach, inne są zamknięte. Terenowe akcje poboru krwi mogą być odwołane.
Aktualności w tej kwestii zamieszczane są na stronach internetowych RCK lub profilach na
Facebooku. Warto przed wizytą zadzwonić i zapytać się o optymalną godzinę wizyty, aby
uniknąć tłoku. Jeśli już zdecydujemy się na wizytę w centrum krwiodawstwa, to
przestrzegajmy zwykłych zasad profilaktyki. Unikajmy zatłoczonych miejsc i często myjmy
ręce. „Jednocześnie zwracamy się do Was z prośbą. Jeżeli tylko stan Waszego zdrowia na to
pozwala – zgłaszajcie się do punktów zbiórki krwi. W miarę możliwości, prosimy również o
odwiedzanie nas bez osób towarzyszących” – informuje na swoim profilu fb jedno z RCK.
Krew jest potrzebna każdego dnia, a zwłaszcza w obecnej sytuacji. Wiele osób ma
wątpliwości, czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego powinno się ją oddawać. Odpowiedź
brzmi: jak najbardziej tak! Jak zwykle w takich sytuacjach, szczególnie poszukiwani są
dawcy z grupą krwi 0 Rh-, z których krwi może skorzystać każdy chory. Nie znaczy to, że
dawcy z innymi nie mogą pomóc.
Zarządzenie Biskupa Włocławskiego w sprawie duszpsterstwa w stanie epidemii z dnia 25 marca 2020
Włocławek, 25 marca 2020 r.
L.dz. 379/2020
ZARZĄDZENIE
w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii
W związku z trwającym stanem epidemii i najnowszymi zarządzeniami organów
państwowych oraz w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny
Sakramentów z dnia 19 marca br., Wskazań Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia
21 marca br. oraz Komunikatu przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br., z dniem
dzisiejszym zarządzam dla Diecezji Włocławskiej, co następuje:
Sprawowanie sakramentów i innych nabożeństw
1. Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć
maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem
oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności
osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach
kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą
internetową. Na liturgię wierni winni wchodzić jedynie przez drzwi zakrystii lub inne
boczne wejście. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte.
2. Jeśli przewidziano Mszę św. koncelebrowaną, to w celu umożliwienia uczestnictwa w niej
przedstawicielom rodzin zamawiających każdą z intencji należy rozważyć odprawienie
osobnych celebracji. Praktyka ta nie jest możliwa w dniach Triduum Paschalnego.
3. W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu, bez
udziału osób postronnych.
4. Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas
liturgii pogrzebowej, zarówno w kościele, jak i na cmentarzu. W liczbie tej nie mieści się
celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.
5. Msza pogrzebowa ma być celebrowana w dniu pogrzebu rano w kościele parafialnym (lub
za zgodą rodziny w innym uzgodnionym czasie), jedynie w obecności rodziny
(maksymalnie do 5 osób), bez trumny z ciałem i bez urny z prochami zmarłego.
6. Należy używać wyłącznie trzeciej formy pogrzebu, czyli stacji przy grobie, bez konduktu
i bez wchodzenia do kaplicy cmentarnej.
7. Odwołane zostają wszystkie inne celebracje i nabożeństwa okresowe odprawiane
w kościołach z udziałem wiernych, w tym Drogi Krzyżowe i Gorzkie Żale.
8. Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:
a. Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można
umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
b. Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się
z prośbą o spowiedź.
c. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających
sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem
a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych
otwartych konfesjonałach.
d. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć
o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu
przeszkody.
e. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi
parafialne.
9. Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym,
którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią,
z wyjątkiem:
a. Wielkiego Piątku, kiedy to Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko
chorym, którzy o to poproszą.
b. Wielkiej Soboty, kiedy można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako
Wiatyku.
10. Celebracja sakramentu małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych
i świadków.
11. Zaleca się przełożenie planowanych chrztów na czas po ustaniu epidemii. Jeżeli jednak
chrzest święty miałby być udzielony, to tylko poza Mszą świętą, przy udziale rodziców
i chrzestnych. Jeżeli danego dnia jest więcej chrztów – nie należy organizować chrztów
zbiorowych, ale udzielać chrztu pojedynczo w odpowiednich odstępach czasowych.
W liturgii chrzcielnej wodę należy każdorazowo zmienić i poświęcić. Nie można używać
wody wcześniej poświęconej.
Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
12. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami.
Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać
w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych
spowiedzi).
13. Dalsze decyzje zostaną podjęte w zależności od zarządzeń władz państwowych, co do
przedłużenia bądź odwołania stanu epidemii.
14. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym
lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby.
Zasady pełnienia posługi duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu na terenie Diecezji
Włocławskiej zostaną określone oddzielnym dokumentem.
Pozostają w mocy pozostałe przepisy wprowadzone Zarządzeniem w związku
z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce z dnia 21.03.2020 roku (L.dz. 371/2020), które nie
zostały zmienione niniejszym dekretem.
Wyrażam wdzięczność kapłanom za ich posługę w niełatwych okolicznościach epidemii,
osobom życia konsekrowanego za ich nieustającą modlitwę, a wszystkim wiernym za dojrzałe
i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń.
Wszystkich zachęcam do głębokiego przeżycia ostatnich tygodni Wielkiego Postu,
do gorliwej modlitwy, a zwłaszcza do ofiarowania cierpienia fizycznego i duchowego
w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.
Do 5 osób na mszach – rząd wprowadza dalsze obostrzenia ws. epidemii
Z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział wprowadzenie od północy z wtorku na środę kolejnych obostrzeń dotyczących obywateli w zakresie m.in. przemieszczania się poza domem, gromadzenia się czy udziału w uroczystościach religijnych. W odpowiedzi na pytanie KAI minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że zgromadzenia religijne mają być ograniczone z 50 osób do 5 osób, z wyłączeniem sprawujących msze czy pogrzeby. Nowe obostrzenia obowiązują od 25 marca do 11 kwietnia.
Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przypomniał na początku, że Polska zaczęła wprowadzać koniecznie ograniczenia szybciej niż inne kraje, dzięki czemu przyrost zakażeń jest u nas łagodniejszy. Polska zamknęła m.in. szkoły po ośmiu dniach od pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, podczas gdy np. Włochy dopiero po kilkudziesięciu dniach.
Premier podziękował nauczycielom i rodzicom, którzy dzielnie realizują wskazania władz i mimo wielu niedogodności łączą pracę zdalną z domową edukacją dzieci.
Podziękował też za samodyscyplinę m.in. pracownikom sklepów, aptek, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej oraz za ciężką pracę wszelkim służbom.
Zapowiedział jednak, że dotychczasowe ograniczenia są niewystarczające. - Musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy mogli wspólnie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. pracownikom sklepów, aptek, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, służbom. Ale to za mało. Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - poinformował szef rządu.
Premier opisał pokrótce niektóre zmiany dotyczące sposobu publicznego przemieszczania się obywateli.
W komunikacji miejskiej należy respektować zasady zajmowania co drugiego miejsca siedzącego. W codziennym poruszaniu się poza domem nie powinny sobie towarzyszyć więcej niż dwie osoby, ale z wyłączeniem rodzin. - Będą to ograniczenia dotyczące każdego z nas, naszej codziennej aktywności - powiedział premier.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski ujawnił więcej szczegółów zaostrzenia stanu epidemii. W rozporządzeniu rządu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami. Te wyjątki to zakupy, pójście do apteki, wyprowadzenie psa i spacer. - Ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić czy iść na place zabaw - zaznaczył Szumowski.
- Wiem, że jest trudno, że jesteście zmęczeni, ale chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek, aby zwalczyć koronawirusa - zwrócił się do Polaków minister i zaapelował: "Bardzo proszę, zostańmy w domu".
Zakaz częstszej styczności nie dotyczyć ma np. pomocy członkom rodziny, którzy tego wymagają.
Nowe zasady dotyczyć będą także zgromadzeń i uroczystości o charakterze religijnym. O to, jakie będą dalsze ograniczenia w tej mierze zapytała Katolicka Agencja Informacyjna. "Tutaj regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co obowiązywało wcześniej. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do 5 osób, nie licząc oczywiście kapłanów oraz osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych. To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie" - poinformował min. Szumowski.
Kary za łamanie nowych zasad będą wynosić "od mandatu do 5000 zł" - zapowiedział minister zdrowia.
Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia.
Bp Mering będzie przewodniczył modlitwie w łączności z papieżem Franciszkiem
O modlitwę w południe, w środę 25 marca, w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby
medyczne oraz za zmarłych zaapelował papież Franciszek, który w minioną niedzielę
wyszedł z nową inicjatywą modlitewną skierowaną do wszystkich chrześcijan na świecie.
Tego dnia w katedrze włocławskiej o godz. 12.00 modlitwie będzie przewodniczył biskup
włocławski Wiesław Mering. Transmisja na stronie diecezjalnej Facebooka.
W niedzielę po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty powiedział: „W tych dniach próby,
kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, chciałbym zaproponować wszystkim
chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga. Zachęcam wszystkich zwierzchników
Kościołów i przywódców wszystkich wspólnot chrześcijańskich, a także wszystkich
chrześcijan różnych wyznań, aby błagali Boga Najwyższego i Wszechmogącego odmawiając
jednocześnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus. Dlatego zachęcam, aby czynić to
wiele razy w ciągu dnia, ale wszyscy razem, do odmówienia „Ojcze nasz” w środę 25 marca
w południe, wszyscy razem. W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie
Dziewicy Maryi Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich
swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego
Chrystusa”.
O modlitwę w południe, w środę 25 marca, w intencji ustania epidemii poprosił też
przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki: „Serdecznie proszę,
aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we
wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański,
modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za
służby medyczne oraz za zmarłych. Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we
wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony” – napisał w komunikacie
przewodniczący Episkopatu Polski.
Publikujemy pełną treść komunikatu:
Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z apelem Ojca
Świętego Franciszka
Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br.
w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i
kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3
razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za
zmarłych.
Jednocześnie Jego Eminencja ksiądz kardynał Angelo Bagnasco przewodniczący Rady
Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) prosi, aby tego dnia odmówić również poniższą
modlitwę.
„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na
świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym
momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie
szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość
rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który
z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”
Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi
duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy.
Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały
dzwony.
Wszystkich pasterzy i wiernych zapewniam o mojej duchowej łączności i modlitwie,
Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
Warszawa, dnia 23 marca 2020 roku.
Aktualne informacje z parafii
Zapraszamy do duchowego uczestnictwa w:
- transmisji Modlitwy Różańcowej (codziennie o godz. 20.15 księża z
- parafii modlą się w intencji o ustanie epidemii, a także w intencji osób
- chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb
- medycznych i sanitarnych, oraz o pokój serc i łaskę nawrócenia).
- transmisji Niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 10.30
- transmisji Gorzkich Żalów o godzinie 16.30 w Niedziele
- transmisji Drogi Krzyżowej w piątek o godzinie 16.30
- transmisji Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek
- i Wielka Sobota o godzinie 18.00).
- transmisji Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o godzinie 16.30 – ta
- Droga Krzyżowa jeśli pozwoli pogoda odbędzie się wokół kościoła.
Informacje dotyczące błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę
będą podane w późniejszym terminie.
Uwaga!!!
Aby wziąć duchowy udział w poszczególnych nabożeństwach
i Mszach Świętych należy wejść na stronę naszego parafialnego
Facebooka:
https://www.facebook.com/Parafia-%C5%9Bw-Jakuba-Piotrk%C3%B3w-Kujawski-102544908062456/
Pielgrzymka do Medjugorie
W dniach od 2 do 11 września 2019 roku odbyła się autokarowa pielgrzymka parafialna do Medjugorie z ks. proboszczem Krzysztofem Gąsiorowskim. W trakcie wyjazdu pielgrzymi zwiedzali: najważniejsze Sanktuarium Maryjne na Słowacji, miasto Lewoczę, Nitrę, Mariję Bystricę, Park Narodowy Jezior Plitwickich, Verplicię- " Bałkańskie Lourdes".
Przez 5 dni pielgrzymi przebywali w Medjugorie doznając niezwykłych wrażeń. Szczególnym przeżyciem było wejście na Górę Objawień i rozważanie tam tajemnic różańca świętego, modlitwy przy figurze Jezusa Zmartwychwstałego, udział w wieczornym cyklu nabożeństw ( Różaniec, Msza Święta, Adoracja), droga krzyżowa na cudowną Górę Kriżevac.
Pielgrzymi zwiedzili także Dubrownik zwany " Perłą Adriatyku", klasztor Derwiszy, Mostar. W drodze powrotnej: Sarajewo, przepiękny Budapeszt, a w ostatnim dniu Bratysławę.
Zapraszamy do galerii.
Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym – Bierzmowanie 2018
W roku duszpasterskim obchodzonym pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” młodzież naszej parafii przyjęła z rąk ks. bp. Wiesława Meringa sakrament bierzmowania. Nawiązując do odczytanej podczas Mszy św. przypowieści o winnicy, należy podkreślić, że jest ona gorącym zaproszeniem do otwarcia serca na przyjęcie słowa Bożego i do wytrwałej troski o jego wzrost w Kościele. Niech dar Ducha Świętego umacnia nowobierzmowanych, aby wiarę swoją mężnie wyznawali, bronili jej i według niej żyli.
Św. Michał Archanioł w Piotrkowie Kujawskim
W dniach 23-24 kwietnia br. nasza parafia przeżywała nawiedzenie figury św. Michała Archanioła, która od 9 kwietnia peregrynuje po diecezji włocławskiej.
Niezwykłe spotkanie rozpoczęło się na granicy parafii, gdzie powitano Niebiańskiego Gościa. Następnie, w asyście policjantów, strażaków i motocyklistów, figura została przeniesiona
w uroczystej procesji do kościoła. W radosnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć dzieci, asysty w strojach kujawskich, orkiestry strażackiej, władz samorządowych i pocztów sztandarowych. Nie zawiedli także parafianie, którzy licznie zgromadzili się w piotrkowskiej świątyni.
W powitaniu ks. proboszcz Krzysztof Gąsiorowski wyraził radość z obecności Księcia Niebieskiego pośród powierzonej sobie wspólnoty oraz nadzieję na anielską opiekę nad jej rodzinami wystawionymi współcześnie na różnorakie trudy i niebezpieczeństwa. Mszy świętej przewodniczył pochodzący z Piotrkowa Kujawskiego ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi rejonu włocławskiego, zaś homilię wygłosił ks. Jacek Majbrodzki CSMA. Kaznodzieja podkreślił, że do parafii przybywa nie martwa figura, lecz „żywy pomnik” przesiąknięty mocą Boga, który stworzeniom przybliża samego Stwórcę; dodał również, że jest on omodlony i roznoszący Bożą woń, gdyż przed nim klęczeli święci naszych czasów: Jan Paweł II i Ojciec Pio.
W ramach dwudniowej uroczystości peregrynacyjnej wierni uczestniczyli m. in. w nabożeństwie z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, błogosławieństwie osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, błogosławieństwie dzieci i rodziców, adoracji prowadzonej przez grupy parafialne, koronce uwielbienia Boga oraz mieli możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała i wysłuchania okolicznościowych konferencji o świecie aniołów.
Dla parafii nawiedzenie figury św. Michała Archanioła było czasem szczególnej mocy i łaski, w którym Książę Niebieski niezmiernie czuwał nad swoimi czcicielami, pocieszał strapionych, wątpiących, zaniedbanych religijnie i błądzących, myślał o pogrążonych w nałogach i o tych, którzy przestali wierzyć w Boże miłosierdzie. Niech więc zawołanie: „MI-KA-EL, to znaczy: Któż jak Bóg” utwierdza piotrkowian w walce z pokusami zła, aby z anielską pomocą nie zachwiali wiary w sercach i żyli Ewangelią na co dzień.
Wigilia Paschalna i Rezurekcja
W noc Wigilii Paschalnej Kościół gromadzi się, aby uczestniczyć w Szczycie i Źródle całego roku liturgicznego. Razem z Nim wierni kroczył od Wieczernika, przez Mękę i Krzyż, aby stać się świadkiem tajemnicy Zmartwychwstania.Zgodnie ze starożytnym zwyczajem zgromadzeni w świątyni czuwają tej świętej nocy na modlitwie i sprawują radosną liturgię Zmartwychwstania Pańskiego.
W najbogatszej liturgii słowa w całym roku liturgicznym Kościół prowadzi wiernych przez różne wydarzenia historii zbawienia, aby ukazać, w jaki sposób Bóg realizował obietnice dane człowiekowi. W czytaniach Starego Testamentu uczestniczy w tym, czego Pan dokonał w dziejach ludu wybranego Izraela, z których największym było wyprowadzenie go z niewoli egipskiej.W Nowym Testamencie zapowiedzi Starego Przymierza stają się rzeczywistością: Jezus Chrystus zmartwychwstaje dla odkupienia człowieka.
W czasie Rezurekcji zaś Kościół idzie z radością i wielką mocą głosić całemu światu wieść o zwycięstwie nad śmiercią. Zmartwychwstały Pan przez swoją obecność przewodzi pielgrzymce kolejnych pokoleń chrześcijan.
Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał, alleluja.
Wielki Piątek Męki Pańskiej 2018
Wielki Piątek jest dniem tajemniczego spotkania nieskończonej miłości Boga
z ludzkim grzechem. Jezus Chrystus dobrowolnie przyjął okrutny wyrok i śmierć, aby zadośćuczynić za grzech pierworodny, popełniony przez pierwszych rodziców, jak i za straszliwy ogrom wszystkich grzechów, które znaczą dzieje ludzkości. Dla człowieka wierzącego jest to nie tylko dzień żałoby z powodu odejścia Pana, ale przede wszystkim dzień nadziei na ostateczne zwycięstwo krzyża.
Dlatego też kulminacją liturgii Wielkiego Piątku jest uroczysta adoracja krzyża, która przypomina nam cenę naszego zbawienia. „My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, (…) mocą Bożą i mądrością Bożą” (1 Kor 1,23-24).
Na zakończenie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.Całą noc oraz Wielką Sobotę będziemy czuwali, rozważając mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Ta adoracja przypomina nam, że całe nasze życie powinno być ciągłym czuwaniem przed Panem, który jest naszym życiem – teraz i w wieczności.
Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej 2018
Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna czas Triduum Paschalnego. Te trzy dni, od dzisiejszego wieczora do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania, stanowią największe święto naszej wiary. Będziemy przeżywać podczas niego tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia kapłaństwa i Najświętszej Eucharystii. Chrystus pragnął spożyć Paschę z Apostołami, zanim będzie cierpiał; wręcz wyczekiwał w swym sercu owej chwili, kiedy odda się uczniom pod postacią chleba i wina. Eucharystia jest sakramentem jedności i z niej rodzi się Kościół.
Z liturgią Wielkiego Czwartku łączy się obrzęd obmycia nóg na pamiątkę gestu Pana Jezusa, który obchodząc Paschę ze swymi uczniami, obmył im nogi.
Następnym obrzędem w dzisiejszej liturgii jest zdjęcie obrusów z ołtarza. Ten starożytny zwyczaj symbolizuje opuszczenie Chrystusa przez najbliższych i pozbawienie Go szat przed ukrzyżowaniem.
Kończącym obrzędem liturgii Wielkiego Czwartku jest przeniesienie w procesji Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, czyli ciemnicy.
Niedziela Palmowa 2018
Niedziela Palmowa – konkurs palm
Niedziela Palmowa, w czasie której wspominamy triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, wprowadzają Kościół w Wielki Tydzień.Poprzez wydarzenie dnia dzisiejszego otwiera się perspektywa bliskich już wydarzeń, w których prawda o Mesjaszu cierpiącym na krzyżu znajdzie swe wypełnienie.
Z Niedzielą Palmową związana jest procesja z palmami, gdy wierni, naśladując mieszkańców Jerozolimy, uroczyście witają Pana Jezusa oraz z wiarą i pobożnością idą za Nim.
Z naszej parafii tradycyjnie odbył się konkurs własnoręcznie wykonanych palm, który zorganizował Apostolat Maryjny. Zwycięzcy najpiękniejszych i najwyższych palm otrzymali piękne prezenty. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy ciekawych pomysłów i podziwiamy wkład pracy w wykonanie tych palm.
Góralskie kolędowanie
W ostatni dzień 2017 r., a zarazem Święto Świętej Rodziny, nasza parafia gościła polsko-słowacki zespół muzyczny „Góralska Hora” ze Szczyrku. Na zaproszenie ks. proboszcza kapela przyjechała z koncertem pięknych polskich kolęd i pastorałek góralskich w żywiołowych aranżacjach muzycznych. Obecność gości z Beskidu była okazją do wspólnego kolędowania rodziców
i dzieci.
Powitanie nowego księdza proboszcza Krzysztofa Gąsiorowskiego
Dziś podczas Mszy św. powitaliśmy Księdza Krzysztofa Gąsiorowskiego obejmującego urząd proboszcza naszej parafii. Wprowadzenia dokonał Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering, który odczytał akt mianowania Ks. Krzysztofa Gąsiorowskiego na proboszcza naszej parafii i przekazał Ks. Proboszczowi klucze do kościoła.
Bierzmowanie – 26 marzec 2017 rok
W Czwartą Niedzielę Wielkiego Postu - "Laetare" - Radujcie się -To wezwanie do radości wydaje się czymś niezwykłym, jeśli zważymy na fakt, że właśnie jesteśmy na półmetku Wielkiego Postu. A jednak – w tym czasie pokuty słyszymy nawoływanie do tego, by się radować. Kościół odpowiada na to wołanie również w naszej Wspólnocie Parafialnej, która tego dnia jak Dawid
z I Czytania (1 Sm 16, 1b.6-7.10-13a), doświadczyła opanowania przez Ducha, dzięki Posłudze Pasterskiej J. E. Ks. Biskupa Stanisława Gębickiego, Który będąc Szafarzem Sakramentu Bierzmowania uprosił dla młodzieży naszej parafii Dary Ducha Świętego, co zaowocowało radością bierzmowanych, ich rodzin, duszpasterzy i całej wspólnoty trwającej na modlitwie. Niech ten Duch Modlitwy wypełnia Radością całe nasze życie. W odpowiedzi na hasło Roku Duszpasterskiego: "Idźcie i Głoście", młodzież jako pamiątkę tego dnia, otrzymała w darze od Szafarza Sakramentu egzemplarz Pisma Świętego.
Rekolekcje Wielkopostne 5-7 kwietnia 2017 rok
R E K O L E K C J E W I E L K O P O S T N E
W PARAFII św. JAKUBA w PIOTRKOWIE KUJ.
5 kwietnia – 7 kwietnia 2017 roku
" Idźcie i Głoście – Nadzieję grzesznikom"
ŚRODA 5 kwietnia - Dzień Spowiedzi
godz. 8. 30 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 9. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 11. 00 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 11. 30 - Msza św. z nauką dla chorych, starszych - Sakrament Chorych
godz. 15. 30 - Spowiedź dla dzieci– szkoła podstawowa
godz. 16. 00 - Msza św. dla dzieci
godz. 17. 30 - Spowiedź dla dorosłych, młodzieży gimnazjalnej i starszej
godz. 18. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
(po Mszy św. spotkanie z młodzieżą gimnazjalną i starszą)
CZWARTEK 6 kwietnia- Dzień Spowiedzi
godz. 8. 30 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 9. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 11. 00 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 11. 30 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 15. 30 - Spowiedź dla dzieci – szkoła podstawowa
godz. 16. 00 - Msza św. dla dzieci
godz. 17. 30 - Spowiedź dla dorosłych, młodzieży gimnazjalnej i starszej
godz. 18. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
(po Mszy św. spotkanie z młodzieżą gimnazjalną i starszą)
________________________________________________________________
PIĄTEK 7 kwietnia – Odpust Matki Bożej Bolesnej – zakończenie rekolekcji
godz. 9. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 11. 00 – Droga Krzyżowa– dla wszystkich w kościele (szczególnie dzieci i młodzież)
godz. 11. 30 – Suma Odpustowa – J. E. Ks. Biskup Wiesław A. Mering (Błogosławieństwo Nastaw Ołtarzowych – Krzyż Kaczewski , Figura Matki Bożej Niepokalanej i Fatimskiej)
godz. 16. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 17. 30 – Droga Krzyżowa – dla wszystkich w kościele
godz. 18. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
***************************************************************************
(Chorych w domach odwiedzimy w poniedziałek 3 kwietnia 2017 roku,
prosimy zgłaszać w zakrystii)
Zapraszamy Do Licznego Udziału W Rekolekcjach
Wielki Post 2017
W najbliższą środę 1-go marca Środa Popielcowa – koniec karnawału i rozpoczęcie Wielkiego Postu
- Msze św.,: o godz. 7. 00 - DPS, w kościele: g. 9 00, 10. 30, 16. 00 - dla dzieci i o godz. 18. 00, każda Msza św. z poświęceniem i obrzędem posypania głów popiołem na znak pokuty i nawrócenia, jak również ukazania kruchości naszego życia doczesnego, które ma się przekształcić w życie wieczne wypełnione zwycięstwem Zmartwychwstania.
– tego dnia po Mszy św., o godz. 9.00 i 18.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Nabożeństwo Pokutne.
Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:
Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16. 30,
Gorzkie Żale - w niedzielę o godz. 16. 30.
Nowi Ministranci – Wspólny Śpiew Kolęd
W ostatnią niedzielę stycznia przeżywaliśmy wielką radość powodowaną przyjęciem do grona ministrantów pięciu nowych chłopców, którzy umocnieni troską swoich rodziców i Ks. Konrada - opiekuna, postanowili służyć przy ołtarzu Jezusa Chrystusa, tę radość pomnażał wspólny śpiew kolęd w ostatnią niedzielę przed Świętem Ofiarowania Pańskiego przybył gościnnie do naszej parafii, znany już wcześniej P. Piotr Kowalczyk z Łodzi - zwany Barytonem. Atmosferę tej niedzieli przepełnionej radością modlitwy we Wspólnocie Spotkania Pana, oddają utrwalone obrazy.
Spotkanie Opłatkowe Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza 2017 rok
Czas Bożego Narodzenia jednoczy ludzi obfitością wspólnych spotkań, dobrych życzeń i prezentów - Liturgiczna Służba Ołtarza naszej Wspólnoty Parafialnej przeżywała taki czas wraz ze swoimi duszpasterzami, opiekunami i rodzeństwem przy radosnym śpiewie kolęd.
Jasełka Bożonarodzeniowa – podopieczni Świetlicy Środowiskowej – 2017 rok
Podopieczni Świetlicy Środowiskowej w Piotrkowie Kujawskim wraz z Opiekunami i Wolontariuszami przygotowują każdego roku Jasełkę Bożonarodzeniową również tegoroczny czas Bożego Narodzenia był okazją aby trwać w tej radości wraz z całą naszą wspólnotą parafialną - dziękujemy za tę inicjatywę i zapraszamy do galerii !
Opłatek – Diakonii Muzycznej
Trwający czas Radości Bożonarodzeniowej jest okazją do wspólnych spotkań, śpiewu kolęd, obdarowania się życzliwością i darem serc za wspólnie przeżywany czas i trud posługi dla wspólnoty parafialnej jaką czyni Diakonia Muzyczna która 8 stycznia 2017 roku uczestniczyła w takim spotkaniu wraz ze swoimi duszpasterzami.
Jasełka Bożonarodzeniowa – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim pod kierunkiem Pań Katechetek przygotowując Jasełkę Bożonarodzeniową, dzielę się bogactwem przeżyć przyjścia na świat Boga - Człowieka z całą Wspólnotą Parafialną, przez co pomnażają czas spotkania z Jezusem Chrystusem, Który przyszedł na świat dla naszego zbawienia.
Spotkanie Opłatkowe Apostolatu Maryjnego i Kół Żywego Różańca
Czas Radości Bożonarodzeniowej obfituje darem wspólnych spotkań opłatkowych
i śpiewem kolęd jak również wypowiadanych życzeń przez przedstawicieli i liderów Ruchów i Stowarzyszeń. Nasza Wspólnota Parafialna przeżyła taki wieczór 6 stycznia 2017 roku w Uroczystość Objawienia Pańskiego zorganizowany przez Apostolat Maryjny i Koła Żywego Różańca.
Boże Narodzenie – 2016 – Zaproszenie
Niech Bóg Który stał się Człowiekiem, pozwoli nam odkrywać Swoją obecność we Wspólnocie Rodziny i Parafii, a Jego bezsilność niech ubogaca nas darem pokoju, nadziei, wiary i miłości - zapraszają do Wspólnego Świętowania Parafian i Gości - Duszpasterze.
Msza św. tzw. Pasterka o godz. 24. 00 (o północy) -
od godz. 23. 30 wspólny śpiew kolęd - zapraszamy.
W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia Msze św. o godz. 9. 00, 10. 30, 12. 00
i 17. 00 – nie będzie Mszy św. o godz. 7. 30.
W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, Msze św. o godz.: 7. 30, 9. 00, 10. 30, 12. 00
i 17. 00. W pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia kościół będzie otwarty
do Mszy św. wieczorowej – zachęcamy do modlitwy prywatnej i adoracji Pana Jezusa
w Żłóbku.
W drugi dzień świąt po Mszy św. o godz. 17. 00 koncert kolęd – zapraszamy.
Dar Krwi – Darem Serca
W ostatnią niedzielę Adwentu nasza Wspólnota Parafialna włączyła się w dar krwi, który stał się darem serc ratujących życie. Symbolika tego daru zaznaczyła swoją moc poprzez przygotowanie do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenie, podczas Których Syn Boży - Jezus Chrystus, przynosi na świat Dar Nowego Życia.
Zakończenie Rekolekcji Adwentowych – św. Mikołaj – 2016
W dniach 4-6 grudnia 2016 roku, przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe, które były związane z renowacją Misji Świętych i zakończeniem Roku Jubileuszu 460-lecia Konsekracji Naszej Świątyni, który to Jubileusz rozpoczęliśmy w 2015 roku. Rekolekcje tegoroczne prowadził Ks. Zbigniew Kołodziej - Pallotyn. Zakończenie rekolekcji przypadło w tradycyjne wspomnienie św. Mikołaja co było okazją do obdarowania dzieci słodką czekoladą i spotkaniem z Patronem danego dnia.
Rekolekcje Adwentowe 2016
R E K O L E K C J E A D W E N T O W E
Renowacja Misji z Racji Jubileuszu Konsekracji Świątyni
W PARAFII św. JAKUBA W PIOTRKOWIE KUJAWSKIM
4 - 6 grudnia 2016 roku
" «Idźcie i Głoście"
NIEDZIELA 4 grudnia
godz. 7. 30 - Rozpoczęcie - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 9. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich (także młodzież gimnazjalna i starsza)
godz. 10. 30 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 12. 00 - Msza św. z nauką dla dzieci – (dzieci przygotowujące się
do I-szej Komunii św. otrzymają medaliki)
godz. 17. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
PONIEDZIAŁEK 5 grudnia - Dzień Spowiedzi
godz. 8. 30 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 9. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 11. 00 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 11. 30 - Msza św. z nauką dla chorych, starszych - Sakrament Chorych
godz. 15. 30 - Spowiedź dla dzieci – szkoły podstawowe
godz. 16. 00 - Msza św. dla dzieci – „ Roraty”
godz. 17. 30 - Spowiedź dla dorosłych, młodzieży starszej i gimnazjalnej
godz. 18. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
WTOREK 6 grudnia - Dzień Spowiedzi - Zakończenie Rekolekcji
godz. 8. 30 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 9. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 11. 00 - Spowiedź dla dorosłych
godz. 11. 30 - Msza św. z nauką dla wszystkich
godz. 15. 30 - Spowiedź dla dzieci – szkoły podstawowe
godz. 16. 00 - Msza św. dla dzieci – „ Roraty” (niespodzianka dla dzieci)
godz. 17. 30 - Spowiedź dla dorosłych, młodzieży starszej i gimnazjalnej
godz. 18. 00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
"Przyjdźcie do mnie wszyscy, nie zostawiajcie mnie samego”
III Dekanalny Kongres Różańcowy – 20 listopada 2016 r. – Zaproszenie
Apostolat Maryjny wraz z Ks. Proboszczem Prałatem Zbigniewem Cabańskim Dziekanem Dekanatu Piotrkowskiego ma zaszczyt zaprosić wszystkich Czcigodnych Duszpasterzy i wspólnoty parafialne na
III DEKANALNY KONGRES RÓŻAŃCOWY
do parafii Św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim
w dn. 20. 11. 2016 r. - NIEDZIELA CHRYSTUSA KRÓLA
Uroczystym Kongresem pragniemy Wspólnie dziękować za ustanowienie święta Naszego Pana Jezusa Chrystusa Króla z 1925 r. i za Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana 19.XI.2016 r.
Program uroczystości:
14:00 zgłaszanie wspólnot w salce katechetycznej na Plebanii (kawa, herbata,
ciasto) rozdanie rozważań Różańca
15:00 Wystawienie i Adoracja Najświętszego Sakramentu
16:00 Różaniec Część Chwalebna - prowadzą przedstawiciele parafii Dekanatu -
procesja wokół Kościoła z figurą M. B. Fatimskiej - przynosimy świece
17:00 EUCHARYSTIA - Koncelebrze przewodniczy i Homilię wygłosi
Ks. Prał. Zbigniew Cabański - Dziekan
APEL MARYJNY
18:30 AGAPA w salkach katechetycznych na Plebanii.
Najświętsza Niepokalana Maryjo Dziewico weź to w swoje ręce!
Króluj nam Chryste!
Nagrody Różańcowe
Kończący się miesiąc modlitwy różańcowej, był okazją do rozlosowania nagród najbardziej zaangażowanym dzieciom i młodzieży - siedemdziesięcioro spośród uczestników wylosowało ciekawe nagrody związane z 1050 Rocznicą Chrztu Polski, Rokiem Miłosierdzia i 100 Leciem Objawień Fatimskich, wszyscy obecni otrzymali także słodkie nagrody pocieszenia.
Urodziny Kościoła – Jubileusz 2015/2016
W 2015 roku rozpoczęliśmy w naszej Wspólnocie Parafialnej Jubileusz 460 Rocznicy Konsekracji Naszej Świątyni (1555 r. ), poprzez udział w Misjach Świętych, pragniemy zakończyć Rok Jubileuszowy Renowacją Misji Świętych w Adwencie 2016 roku. Dzieci każdego roku przybywają na "urodziny" swojej Świątyni Parafialnej, przynosząc bukiety pięknych życzeń w wykonanych przez siebie Laurkach i otrzymują słodkie nagrody.
Matka Boża Fatimska – Peregrynacja Figury 2016/2017 – 100 lecie Objawień Matka Boża Fatimska – Peregrynacja Figury 2016/2017 – 100 lecie Objawień
W 2017 roku zakończy się Wielka Nowenna Fatimska 2009-2017 - ten ostatni Rok Wielkiej Nowenny przeżywamy jako: "Drogę Przez Serce" (Przymierze Serc Jezusa, Maryi, naszych) , dlatego 13 października 2016 roku, rozpocznie się Peregrynacja Figury Matki Bożej Fatimskiej w Rodzinach naszej Wspólnoty Parafialnej - w każdym domu będzie to 12 -to godzinna okazja do wspólnej modlitwy, jedności i zapoznania się z Orędziem Fatimskim.
W okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku dzieci z Fatimy miały być świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, podczas których miały im zostać przekazane trzy tajemnice fatimskie.
Światło Fatimy zapalił dla nas Bóg. Nie przestaje ono jaśnieć na naszej drodze życia, a im głębszy wokół nas mrok, tym jaskrawszy blask objawionej w niej tajemnicy Niepokalanego Serca Maryi.
Święty Jan Paweł II uczył:
Dramatyczny moment, jaki przeżywa obecnie ludzkość, powinien nas skłonić do zwracania się z większą ufnością do Niepokalanego Serca Maryi, aby wyprosiła z nami i dla nas zbawczą moc łaski Bożej. Uczniowie Chrystusa są dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wezwani mocą Ducha Świętego do zaangażowania się w dzieło zbawienia świata, ponieważ jeszcze nigdy tak jak dzisiaj nie ciążyło nad nami niebezpieczeństwo samozniszczenia.
I - PORZĄDEK NAWIEDZENIA RODZIN PRZEZ FIGURĘ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W PARAFII PIOTRKÓW KUJAWSKI 2016/2017
Nawiedzenie w Rodzinach trwa 12 godzin (od rana lub wieczora) Prosimy aby Figura M. B. Fatimskiej była przekazywana na kolejną wioskę czy ulicę w środy podczas Nowenny
Wąsewo (całe od kolonii), Chełmiczki, Zagorzyce, Rogalin, Czarnotka, Świątniki, Anusin, Kaczewo, Palczewo, Ul. Włocławska, Ul. Krótka i Spichlerna, Ul. Rynek i Mały Rynek, Plac Sienkiewicza, Kościuszki, Dolna, Łąkowa, Ogrodowa, Św. Ducha, Mostowa, Kościelna, 11 listopada, Targowa, Handlowa
II - PORZĄDEK NAWIEDZENIA RODZIN PRZEZ FIGURĘ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W PARAFII PIOTRKÓW KUJAWSKI 2016/2017
Nawiedzenie w Rodzinach trwa 12 godzin (od rana lub wieczora) Prosimy aby Figura M. B. Fatimskiej była przekazywana na kolejną wioskę czy ulicę w środy podczas Nowenny
Poznańska (cała od Pn. Woźniak) – oraz Ul. Przyległe: Wierzbowa, Topolowa, Żytnia, Wiśniowa, Pogodna, Ul. Wyzwolenia (cała), Strażacka Nadgoplańska, Kaliska – cała (zacząć od CPN-u), Cicha, Sportowa, Piłkarska, Tenisowa, Kolarska i Wokół Stadionu, 1-go Maja cała, Parkowa i Sadowa, Kasprowicza, Niska, Mokra, Zachodnia, Zielona, Słoneczna
III - PORZĄDEK NAWIEDZENIA RODZIN PRZEZ FIGURĘ MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ W PARAFII PIOTRKÓW KUJAWSKI 2016/2017
Nawiedzenie w Rodzinach trwa 12 godzin (od rana lub wieczora) Prosimy aby Figura M. B. Fatimskiej była przekazywana na kolejną wioskę czy ulicę w środy podczas Nowenny
Szewce całe (zacząć od Połajewa), Dębołęka cała, Higieniewo, Wójcin cały, Gradowo, Zborowiec, Zborowczyk, Ul. Piastowska cała, Dworcowa, Wypycha, Łokietka, Kolejowa, Kujawska, Poduchowne całe i przyległe ulice
Wezwanie do pokuty i nawrócenia to główna myśl objawień w Fatimie. Przesłanie Maryi zwraca uwagę na pokutę nie tylko za własne grzechy, ale również za grzechy bliźnich. Fatima to wezwanie do podejmowania ofiar wypraszających łaskę nawrócenia oraz wynagradzających za zło, za niesprawiedliwość wyrządzoną Bogu oraz bliźnim, a także Niepokalanemu Sercu Maryi. Dlaczego Maryja przypomniała w Fatimie właśnie o pokucie? Bo dobra Matka przypomina swoim dzieciom o tym, co jest ważne, o czym dzieci, niestety, nie pamiętają.
Otwórzmy więc drzwi naszych serc i domów przed Panią Fatimską.
XVI Dzień Papieski – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia XVI Dzień Papieski – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia
W niedzielę, 9 października 2016 r., obchodziliśmy XVI Dzień Papieski pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Hasło jest nieprzypadkowe – Dzień Papieski stanowi niejako zwieńczenie zarówno Roku Miłosierdzia, jak i Światowych Dni Młodzieży, którym również przyświecał temat miłosierdzia Bożego.
Do wspólnego budowania „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, zaangażowała się w obchody młodzież, dzieci, dorośli, katecheci, pracownicy kościelni Ks. Prefekci gdzie scenariusz czuwania przygotował Ks. Sebastian, który zawierał kalendarium życia św. Jana Pawła II w którym wyakcentowano momenty życia Świętego nawiązujące do hasła tegorocznego dnia papieskiego, po czuwaniu wszyscy zebrania oddali Cześć Relikwiom Krwi św. Jana Pawła II. Przeprowadzono także okolicznościową zbiórkę ofiar na fundusz stypendialny i zebrano kwotę - 1446, 72 zł.
Nabożeństwo Różańcowe
Od soboty 1 października 2016 r., rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Bożej
i modlitwie różańcowej. Ze względu na nabożeństwa różańcowe Msze św. po południu są sprawowane od soboty tego tygodnia o godz. 17. 00 , a o godz. 16. 30 jest nabożeństwo różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych -
po każdym nabożeństwie dzieci otrzymują karteczki, młodzież potwierdza swoją obecność w indeksach. Nabożeństwo Różańcowe w niedzielę o godz. 16. 30. Zapraszamy do modlitwy różańcowej jak największą liczbę parafian – do tej modlitwy wzywała Matka Najświętsza w czasie Objawień w Lourdes, Fatimie, La Salette i w innych miejscach.
Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy chrześcijańskiej, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem.
Jak odmawiać różaniec ?
Pełna Modlitwa Różańcowa składa się z czterech części - czyli czterech całych fizycznych różańców ! Modlitwa Różańcowa stanowi swego rodzaju strzeszczenie Ewangelii i składa się z czterech części opisujących wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Spytasz jak to zrobić? Oto sposób: uczyń znak Krzyża i odmów Skład Apostolski,(Wierze w Boga Ojca...) następnie jedno Ojcze nasz, oraz trzy Zdrowaś Maryjo. W dalszej kolejności odmów jedno Chwała Ojcu. Po tym wstępie przechodzimy do części głównej. Wymieniamy pierwszą tajemnicę i odmawiamy "Ojcze nasz", następnie dziesięć "Zdrowaś Maryjo" i jedno "Chwała Ojcu". Wymieniamy drugą tajemnicę i odmawiamy "Ojcze nasz", dziesięć "Zdrowaś Maryjo" i jedno "Chwała Ojcu". I tak kolejno wszystkie pięć tajemnic.
Część Radosna
Część Świetlista (Światła)
Część Bolesna
Część Chwalebna
Generalni przyjmuje się, że każda część Różańca powinna być odmawiana w innym dniu. Tak więc nie jest konieczne odmawianie Pełnej Modlitwy w ciągu jednego dnia, czy za jednym razem. Wystarczy odmówić jedną część czyli jeden "sznur" różańca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz dziennie odmówić Pełną Modlitwę Różańcową. Jeśli jednak chcesz odmówić jeden sznur różańca w ciągu dnia, to postaraj się stosować zasadę:
RADOSNA - Poniedziałek i Sobota
ŚWIATŁA - Czwartek
BOLESNA - Wtorek i Piątek
CHWALEBNA - Środa i Niedziela
Adoracja Eucharystyczna 2016 rok
W poniedziałek (26 września) w ramach Wotum Kongresu Eucharystycznego przypada w naszej parafii całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu, ze chciejmy zatrzymać się w biegu codziennych obowiązków i w miarę możliwości znaleźć czas na chwilę osobistej rozmowy z Bogiem. Adoracja rozpocznie się po porannej Mszy św. i zakończy przed Mszą św., wieczorową – w czasie dnia adoracji o pełnych godzinach będzie okazja do spowiedzi jak również modlitwa różańcowa prowadzona przez Apostolat Maryjny, a od godz. 17. 00 będzie adoracja prowadzona przez wspólnoty działające w naszej parafii.
PORZĄDEK ADORACJI EUCHARYSTYCZNEJ
W PARAFII Piotrków Kujawski 26 września 2016
8. 00 - 9. 00 – Anusin, Chełmiczki, Czarnotka, ul. św. Ducha, Dolna, Cicha, Kościelna, Łąkowa, Zielona
9. 00 – 10. 00 – Dębołęka cała, ul. Mały Rynek, Rynek, Pl. Sienkiewicza, Spichlerna, Strażacka
10. 00 – 11. 00 - Gradowo, Higieniewo, Poduchowne, ul. Pogodna, Poznańska cała, Słoneczna, Zachodnia, Wiśniowa
11. 00 – 12. 00 – Kaczewo, Rogalin, ul. Dworcowa, Handlowa, Kasprowicza, Topolowa, Smołowa
12. 00 – 13. 00 – Szewce Całe, Świątniki, ul. 11 listopada, Kolejowa, Krótka,
13. 00 – 14. 00 - Palczewo, Wąsewo całe, ul. Wypycha, Parkowa, Piastowska cała, 1-go Maja Pr. i Lw. Str.
14. 00 - 15. 00 – Wójcin cały, ul. Kaliska cała, Kujawska, Kościuszki, Łokietka, Ogrodowa,
15. 00 – 16. 00 – Zagorzyce, ul. Włocławska cała, Niska, Mokra, Mostowa, Nadgoplańska, Targowa cała, Apostolat Maryjny
16. 00- 17. 00 – Zborowiec i Zborowczyk, ul. Wyzwolenia cała, Sportowa, Piłkarska, Tenisowa, Kolarska
17. 00 – 18. 00 – grupy i wspólnoty działające w parafii: Apostolat Maryjny ministranci, schole, wolontariusze z Caritas szkolnej i parafialnej
Regotyzacja ścian kościoła – kolejny etap – Zakrystia
Dzięki pozyskanym zewnętrznym środkom finansowym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego i poszczególnym partnerom na realizację Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 - zadanie: "Konserwacja i renowacja elewacji ceglanych kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba Ap. w Piotrkowie Kujawskim - Zakrystia", mogła być w tym roku realizowana co systematycznie wpływa na piękno naszej Świątyni.
Msza św. na cmentarzu upamiętniająca ofiary II-ej Wojny Światowej Msza św. na cmentarzu upamiętniająca ofiary II-ej Wojny Światowej
Tradycyjnie 1 września o godz. 18. 00 zgromadziliśmy się na naszym cmentarzu parafialnym, aby upamiętnić ofiary II-ej Wojny Światowej, w tym Bł. Ks. Leona Nowakowskiego i Towarzyszy Męczeństwa – Których przyzywaliśmy o upraszanie nam i naszej Ojczyźnie potrzebnych łask, a szczególnie upragnionego pokoju.
Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej -2016 rok
Marszałek Piotr Całbecki, Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz , Ordynariusz Diecezji Włocławskiej J. E. Ks. Biskup Wiesław Alojzy Mering, Parlamentarzyści, P. V-ce Minister Edukacji Marzenna Drab oraz gospodarze gminy i powiatu wzięli udział w dożynkach Województwa Kujawsko- Pomorskiego i Diecezji, które odbyły się w minioną niedzielę (28 sierpnia) w Piotrkowie Kujawskim w powiecie radziejowskim. W programie między innymi tradycyjne konkursy na wieńce dożynkowe i stoiska promocyjne powiatów i lokalnych grup działania, koncert gwiazdy estrady, a na koniec zabawa taneczna.
Areną wydarzenia, które rozpoczęło jak zwykle barwny korowód z muzyką i śpiewem, był stadion miejski . W części oficjalnej przewidziano wystąpienia marszałka województwa i innych osobistości oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień za zasługi i wybitne osiągnięcia na polu rolnictwa i produkcji żywności. W samo południe rozpoczęła się Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Po jej zakończeniu nastąpło rozstrzygnięcie wszystkich dożynkowych konkursów.
Starostami ceremonii dożynkowej byli w tym roku Państwo Małgorzata i Tomasz Czynszowie, hodowcy krów mlecznych w Dobrem-Wsi.
Odpust św. Jakuba Apostoła – 25 lipca 2016 roku Odpust św. Jakuba Apostoła – 25 lipca 2016 roku
Jakub Większy (Starszy) Apostoł, Jakub Pielgrzym lub Jakub z Compostelli, – jeden z 12 apostołów Jezusa Chrystusa, zwany Większym (dla odróżnienia od Jakuba Mniejszego (Młodszego) Apostoła), syn Zebedeusza i Salome, brat Jana Ewangelisty, męczennik, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego. Jakub Większy był rodzonym bratem świętego Jana (Mt 4, 21-22), synem rybaka Zebedeusza. Mieszkał prawdopodobnie nad Jeziorem Galilejskim . Matką jego była Salome, należąca do grona osób towarzyszących i posługujących Jezusowi (Mk 15, 40). Wraz ze swym bratem jako pierwsi (zaraz po apostołach Andrzeju i Piotrze) zostali powołani przez Chrystusa do służby apostolskiej (prawdopodobnie nad rz. Jordan). Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Chrystusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5,37), przemienienia na górze Tabor (Mt 17, 1; Mk 9, 2; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 1-37). Jakub i Jan znani byli z porywczego charakteru, dlatego też Chrystus nazwał ich synami gromu (Łk 9, 54; Mk 3, 17).
Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy: kiedy wymieniają go na liście Apostołów (Dz 1, 13) oraz przy wzmiance o jego męczeńskiej śmierci (Dz 12, 1-2).
Apostoł Jakub zginął jako pierwszy z dwunastu apostołów. Jego szczątki znajdują się prawdopodobnie w Santiago de Compostela, przeniesione w VII wieku z Jerozolimy.
Herod Agryppa I, wnuk Heroda Wielkiego, kazał ściąć go mieczem (Dz 12, 1-2) podczas pierwszego prześladowania chrześcijan po zmartwychwstaniu Jezusa. Tradycja utrzymuje, że apostoł przed śmiercią żałował swego kata, który wzruszony taką postawą, nawrócił się na wiarę chrześcijańską.
W poniedziałek 25 lipca 2016 roku przeżywamy Główną Uroczystość Parafialną - Odpust Ku Czci św. Jakuba Apostoła, porządek Mszy św.,: g. 7. 30, 18. 00
Suma Odpustowa o godz. 11. 00 (po Sumie Błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych) – zapraszamy Parafian i Gości.
Regotyzacja ścian kościoła – kontynuacja
Regotycyzacja (regotyzacja) – termin odnoszący się do działań o charakterze konserwatorskim, przeprowadzanych na budowlach (najczęściej kościołach) pierwotnie gotyckich, przebudowanych w późniejszym okresie. Stosowana od XIX w., w zamierzeniu mająca przywrócić budowli czystość stylistyczną.
Prace konserwatorskie przy naszym kościele na zakrystii mogą być kontynuowane dzięki udzielonej dotacji przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Apel Maryjny – Rozpoczęcie XXXI ŚDM w Diecezjach i Parafiach
Dni w Diecezjach, które poprzedzają główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, to czas, który pielgrzymi spędzają na terenie wybranych diecezji w kraju organizującym spotkanie młodych. W Polsce odbywają się w dniach 20-25 lipca 2016 roku na terenie całego kraju – czyli w 43. diecezjach (41 rzymskokatolickich i 2 greckokatolickich).
Dla pielgrzymów Dni w Diecezjach to zaproszenie do odkrywania bogactwa Kościoła i kraju do którego przyjeżdżają, a także spotkanie z rodzinami i rówieśnikami, którzy chcą ich ugościć. Dla gospodarzy to szansa udziału w święcie wiary i radości razem z młodymi ludźmi ze wszystkich stron świata.
Z myślą o pielgrzymach przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, każda polska diecezja przyjęła nazwę biblijną. Te nazwy z jednej strony charakteryzują lokalny Kościół i poszczególne części kraju, z drugiej: zapowiadają treści, którymi gospodarze chcą się podzielić ze swoimi gośćmi. Za każdą z nazw kryje się też doświadczenie Bożego Miłosierdzia, objawiającego się w widoczny sposób w ciągu wieków historii Polski – dlatego cały kraj został nazwany Polem Miłosierdzia – Campus Misericordiae.
W naszej wspólnocie parafialnej łącząc się z trwającymi ŚDM w Diecezji Włocławskiej, każdego dnia w Godzinie Apelu Jasnogórskiego gromadzimy się przy pomniku Św. Jana Pawła II, Który był inicjatorem Spotkań Młodzieży Świata.